Kdo jsem

Martin Žaloudek - portrét

Mé jméno je Martin Žaloudek a narodil jsem se v roce 1984 na severu Čech. Až do začátku studia na vysoké škole jsem bydlel v Klášterci nad Ohří, což je menší město (16 tisíc obyvatel) na rozhraní Ústeckého a Karlovarského kraje.

Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Chomutově. Následně jsem na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem získal titul bakaláře. Dále jsem v období let 2007 až 2009 studoval obor Informační technologie na Technické univerzitě v Liberci, kde jsem získal titul Ing.

Dva roky jsem na Technické univerzitě též působil na postgraduálním studiu, při kterém jsem se zabýval novým internetovým protokolem IPv6. Studium jsem nicméně nakonec přerušil a přesunul svou působnost raději do soukromého sektoru.

V současné době žiji v Praze, kde se živím jako programátor na volné noze. Současně ale stále příležitostně navštěvuji i své předchozí domovy a další místa, která mi přirostla k srdci, a do kterých se proto vždy rád alespoň krátce vracím.

Čím se profesně zabývám

Ve svých počátcích jsem se několik let specializoval na tvorbu webových aplikací a prezentací (tj. webových stránek) založených na technologiích PHP a MySQL.

Protože programování webu se stalo poněkud monotóní záležitostí, mezi lety 2011 až 2013 jsem pracoval ve společnosti, která se zabývala počítačovými sítěmi a dalšími s tím spojenými technologiemi.

V současné době jsem se opět vrátil k vývojí webových aplikací. Protože technologie se stále posouvají, doplnil jsem své dovednosti o hlubší znalost JavaScriptu, díky kterému (a dalším pomocním technologiím) lze psát zajímavé single-page aplikace na straně klienta.

Človek samozřejmě nemůže být odborníkem na vše. Proto jsem vždy kladl důraz na to, abych se pravidelně potkával i s dalšími lidmi, kteří se zabývají ICT technologiemi, a nebo programováním. Udržování takovýchto profesních kontaktů je totiž ve finále výhodné jak pro nás, tak i pro koncového zákazníka mých služeb.

Něco ze soukromého života

Netajím se tím, že má práce je mi zároveň koníčkem. Není to však zdaleka jediná náplň mého života.

S oblibou například poznávám nová místa a zajímavosti. K tomu mi kromě jiného napomáhá i hra GeoCaching, kterou velmi rád a aktivně provozuji; nejraději ve větších skupinkách. Mým nejoblíbenějším ročním obdobím je léto, kdy si s přáteli můžeme například zpříjemnit dny výlety do přírody, a to buď pěšky či na kole.

Rád na sebe prozradím také to, že svou běžnou dovolenou trávím každoročně s přáteli po dva týdny uprostřed lesů, kde pořádáme s naším občanským sdružením tábor pro děti. Je to možná na první pohled dost zvláštní způsob aktivního odpočinku, máme ho ale všichni velice rádi.